Розірвання шлюбу (або розлучення) – є способом припинення шлюбно-сімейних відносин, необхідність в чому може виникнути з багатьох причин, і є не найприємнішою процедурою, тим паче що юридичні та бюрократичні перепони і тонкощі роблять її ще більш заплутаною і складною. Чинним Сімейним кодексом України передбачено декілька варіантів (процедур) розірвання шлюбу, про що ми розповімо вам нижче.
- Розлучення через органи РАЦС (ЗАГС)
- Розлучення через суд
Обраний варіант впливає на кількість необхідних документів, обов’язковість присутності обох з подружжя у відповідному органі, терміни розірвання шлюбу, тощо . Щоб ознайомити вас з можливими варіантами розвитку подій, ми викладаємо юридичний матеріал у зрозумілому форматі, із корисними порадами, які допоможуть вам зорієнтуватися у процедурі розлучення.
Розлучення через органи РАЦС (ЗАГС) – найпростіший вихід із ситуації, коли обидва з подружжя готові до взаємовигідного рішення проблеми і хочуть розлучитися максимально швидко без зайвих ускладнень. Незалежно від кількості питань про те, як розлучитись через органи РАЦС (ЗАГС), ми зможемо зрозуміло та послідовно відповісти на кожне з них, розібрати Вашу ситуацію, якою б складною вона не була для Вас, і разом знайти вихід.
Розлучення через РАЦС (ЗАГС). До нього прибігають за наступних підстав:
1) За спільною заявою подружжя (за взаємним бажанням), і якщо в подружжя не має спільних неповнолітніх (молодше 18 років) дітей;
2) За заявою одного з подружжя з певних підстав, вичерпний перелік яких передбачений Сімейним кодексом України, а саме: другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним (факт визнання другого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім має бути підтверджений документально, наприклад, рішенням суду).
Що потрібно робити при розлученні через органи РАЦС (ЗАГС):
1) пошук органу РАЦС (ЗАГС) за зареєстрованим місцем проживання (прописки) Вашої або Вашого чоловіка/дружини;
2) запис до відповідного органу РАЦС (ЗАГС) на подання заяви в приймальний день;
3) подання заяви на розлучення встановленого зразка в орган РАЦС (ЗАГС) (з собою потрібно мати паспорти, ідентифікаційні коди та свідоцтво про реєстрацію шлюбу). При цьому, потрібна особиста присутність обох з подружжя, або подання такої заяви одним з подружжя можливе за умови, що заповнена другим з подружжя його частина заяви нотаріально посвідчена;
4) оплата державного мита за реєстрацію розірвання шлюбу;
5) запис на реєстрацію процедури безпосереднього розірвання шлюбу;
6) візит до органу РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу. За загальним правилом повинні бути присутні обидва з подружжя, в разі неможливості з’явитись дату реєстрації за письмовою заявою можна перенести; якщо не може з’явитись один з подружжя, він може протягом місяця від дати подання заяви письмово повідомити РАЦС про реєстрацію розірвання шлюбу за його відсутності;
Строк розірвання за Законом: шлюб буде розірваний через 1 місяць після подання заяви, якщо жоден з подружжя цю заяву не відкликав.
Тривалість процедури розірвання: до 30 хвилин.
Розлучення через суд.
До нього прибігають за наступних підстав:
- У подружжя є спільні неповнолітні діти;
- Другий із подружжя не бажає розлучатися;
- Обидва з подружжя не можуть з’явитися в орган РАЦС для реєстрації припинення шлюбу жодного разу протягом року.
- Якщо кожен із подружжя згоден на розлучення, але у вас є неповнолітні діти, розлучення доведеться здійснювати через суд, а значить, вам необхідно буде:
- укласти договір з чоловіком про майбутнє місце проживання, матеріальне забезпечення (утримання), виховання та про розмір аліментів для дітей;
- засвідчити договір у нотаріуса;
- подати спільну заяву про розірвання шлюбу до суду.
Таким чином, якщо у вас є діти, то для розлучення через суд необхідно буде підготувати наступні документи:
- спільна заява подружжя про розлучення;
- квитанція про оплату судового збору;
- копія паспортів та карток платників податків заявників;
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтва про народження дитини/дітей;
- копія договору про визначення місця проживання, виховання та забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків.
Термін розгляду судом спільної заяви подружжя та постановлення рішення про розірвання шлюбу становить 1 місяць з дня подання заяви, якщо протягом цього строку жоден із подружжя її не відкликав.
Якщо один із подружжя не дає згоду на розлучення, або подружжя чи один з них з будь-яких причин не може з’явитись до суду для подання спільної заяви про розлучення, вам необхідно:
- подати позовну заяву про розірвання шлюбу до суду;
- вказати адресу реєстрації відповідача або адресу компанії, в якій він працює;
- додати до позовної заяви копії паспорту позивача та відповідача (за наявності) та свідоцтва про шлюб. У випадку, коли звернення до суду із позовом пов’язане з наявністю неповнолітніх дітей, додається також копія (копії) свідоцтва про народження дитини (дітей);
- сплатити судовий збір.
Якщо між подружжям є домовленість про розірвання шлюбу і звернення до суду пов’язане з наявністю неповнолітніх дітей, бажано, для прискорення процесу розгляду справи, щоб той із подружжя, хто зазначений відповідачем, подав до суду заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Якщо відповідач не з’являється на два судових засідання поспіль та не вказує поважних причин, суд виносить заочне рішення про розірвання шлюбу. Рішення набуває законної сили і шлюб вважається розірваним, якщо відповідач не звернеться до суду із заявою про скасування заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення: цей строк може бути поновлений з поважних причин (наприклад, рішення суду не було своєчасно отримане відповідачем).
Складання та подання позову вимагає дотримання юридичних норм і судових правил тому, щоб уникнути ускладнення процесу розлучення, ми рекомендуємо делегувати Вашу справу своєму адвокату. Знання юриспруденції, компетентність, наявність необхідного досвіду адвоката допоможе Вам грамотно оформити документи для розлучення, в тому числі, без Вашої присутності та присутності чоловіка у суді, і позбавить Вас необхідності витрачати час, розбираючись в юридичних тонкощах ведення процесу розлучення.
Варто звернути увагу на те, що якщо на момент звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу жінка вагітна і батьком дитини є її чоловік, шлюб з яким розривається, то розлучення через суд неможливе до досягнення дитиною одного року. У даній ситуації Вас можуть розлучити лише, якщо чоловік застосовував до Вас або дитини протиправні дії.
Орієнтовні терміни розлучення через суд:
за спільною заявою подружжя, що має дітей – 1 місяць з дня подання заяви, якщо протягом цього строку жоден із подружжя її не відкликав;
за позовною заявою одного із подружжя (у разі незгоди другого з подружжя на розлучення) – від 6 місяців і більше.
Якщо Ви хочете ініціювати процес розірвання шлюбу, розібратися, як зробити це найбільш безболісно, отримати детальну інструкцію з послідовним переліком документів і дій, заходьте до нас на безкоштовну консультацію. Ми уважно розглянемо ситуацію що склалася, відповімо на запитання, звернемо увагу на Ваші побоювання, вислухаємо побажання і зробимо все, щоб вирішити Вашу проблему успішно і швидко!
За загальним правилом, наявність спільного майна подружжя не впливає на можливість розлучитись, однак, у випадку, якщо у Вас є спільне майно, яке Ви хочете розділити, ми рекомендуємо проконсультуватися з юристом з приводу стратегії розірвання шлюбу, адже наявність конфлікту може унеможливити мирний поділ майна. Після консультації ви зможете обрати для себе найвигідніший варіант вирішення ситуації і уникнути можливих труднощів. Поділ набутого подружжям у період шлюбу майна можливий як у період шлюбу, так і після його розірвання. Зовсім не обов’язково спочатку розривати шлюб для того, щоб почати ділити майно. Дуже часто досягти мирного поділу майна не вдається або буває надзвичайно важко, у зв’язку з чим виникає необхідність у судовому порядку за допомогою адвоката доводити свої права на майно, придбане в період шлюбу.
Розірвання шлюбу в суді може ускладнитися, а процес затягтись, якщо:
- один із подружжя не з’являється до суду без поважної причини – і, як результат, засідання переносяться;
- суд перевантажений роботою;
- терміни вручення повістки затягуються (канцелярія суду або пошта працює не оперативно);
- суд скористався своїм правом та надав подружжю строк на примирення (не може перевищувати 6 місяців);
- один із подружжя своїми діями ускладнює, затягує процес.
Обставини справи, умови подання документів, опір одного із подружжя, доказова база для вирішення питань про аліменти та майно – все це може вкрай ускладнити і уповільнити справу, призвести до матеріальних втрат і розхитаних нервів. Тому ми рекомендуємо доручити вести ваші сімейні спори нашим адвокатам, за плечима яких сотні судових процесів.